Skip to content

Nowoczesna architektura : Dlaczego Hamburg Elbphilonie Herzog & de Meuron jest wart swojej ceny 900 milionów dolarów

2 lata ago

829 words

Elbphilharmonie, zaprojektowany przez Herzog & de Meuron, to wyjątkowa obecność w krajobrazie Hamburga.
Obraz.
Maxim Schulz Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Metropolis Magazine jako Czy Guggenheim Will Elbphilharmonie Be Hamburg. Tak wiele już napisano o niezaprzeczalnie wspaniałej Elbphilharmonie w Hamburgu, która została oficjalnie otwarta w styczniu, ale została publicznie dostępna, po części, ponieważ Listopad.
Rozmowa dotyczyła głównie tych samych dwóch punktów rozmowy – budynku, który ma kształt litery na czubku i fantastycznej metki.
Odnosząc się do tego pierwszego, krytycy zwrócili uwagę na podobieństwo sali do góry lodowej, wychodni, statku, cyrkowych namiotów lub Opery w Sydney.
Co się tyczy kosztów, które wynoszą 900 milionów dolarów, wskazują, w jaki sposób projekt wyłudził pieniądze, nawet jeśli nieumyślnie wyolbrzymiły one liczby.
Po chwilowym utracie panowania nad opowieścią, miasto poczuło się zmuszone do zapisania rekordu na czas inauguracji: Koszt budowy tylko trzech, a nie dziesięciu! Razy więcej niż początkowy budżet.
+ 11 Impuls, by bez końca utrwalać te haczyki, aby nie zakopywać lede, jest tak zrozumiały, jak jest przetestowany na czas.
Elbphilharmonie nigdy nie unikną porównań z Sydney czy Guggenheim Bilbao, ale jest to całkiem niezłe towarzystwo.
Jak inni zauważyli, wszystkie właściwe składniki były tam od początku: niepowtarzalny port z gustownymi elementami przemysłu przeszłości i obecnie (Hamburg nadal przetwarza dziewięć milionów kontenerów rocznie); światowej sławy architekci, w tym przypadku Herzog & de Meuron, szwajcarska firma o wysokiej średniej mrugnięcia; obietnica światowej klasy programowania kulturowego; i słabsze drugie miasto z błyskiem w oku.
Publiczny plac na środkowym poziomie jest bezpłatny, ale wymaga biletów.
Obraz.
Iwan Baan Ale gwiazdy rzadko wyrównują się, a składniki same w sobie nie tworzą dobrego posiłku.
Bilbao stało się powszechnie znane i było czymś w rodzaju późno-kapitalistycznego cudu, inspirującego dziesiątki flopów na całym świecie, które odważyły się próbować odtworzyć jego gigantyczny sukces.
(W każdym razie, cuda, o ile istnieją, nie mogą mieć wytłoczonych na nich planów).
Za wcześnie, by wydać wyrok na eksperyment w Hamburgu, ale z pewnością wygląda to na część zwycięzcy.
Przynosi nam to z powrotem kształtować.
Ponad dziesięć lat dyskursu architektonicznego przeważyło nad zawodem, aby ponownie rozważyć jego wartość społeczną i zobowiązania.
Architektura, nowa mądrość (rozsądnie) idzie, to nie tylko produkt końcowy.
Lub kształt.
Wynikający z filozoficznych dociekań, konstrukcji i rachunkowości arkusza kalkulacyjnego; może być także narzędziem służącym do lepszego świata, a nawet do przewagi na korzyść sprawiedliwości społecznej.
Wtedy nadchodzi ta wspaniała mroźna masa, albo coś podobnego, i to wszystko nie ma szans.
Ściany głównej audytorium są pokryte tym, co architekci nazywają białą skórą .
składa się z 10 000 płyt z włókna gipsowego.
Obraz.
Iwan Baan Nie jest to ani kaczka, ani cała szopa, ale coś pomiędzy.
Zbudowany na szczycie XIX-wiecznego magazynu, nowa struktura jest imponująco prężna, ale również trochę pusta, lodowaty billboard, który można wyszkolić, ale który niewiele zdradza na temat jego wewnętrznych działań.
Podobnie jak góra lodowa, czy nawet wypalona Alaska, odsłonięte części budynku kryją w sobie wiele: hotel, luksusowe apartamenty, sale widowiskowe i publiczny plac.
Herzog i de Meuron uszanowali kopertę starszego budynku, klina z czerwonej cegły, w której niegdyś mieściły się kakao, herbata i tytoń, i po prostu wytłaczali jego krawędzie w górę.
(Jego szacunek miał swoje granice: magazyn został wypatroszony i odremontowany garażem, biurami administracyjnymi i centrum edukacji muzycznej, jak również innymi udogodnieniami.) Wąski brzuch – wolny publiczny chodnik – oddziela dwa tomy, a kilka optymistycznych łuków konkluduje dwudzielna kompozycja.
Więcej radości: ekspansywne przęsła z lustrzanym szkłem – wszystkie 2200 zakrzywionych i płaskich tafli – są ożywione dziurawymi otworami i rodzajem połysku, który zmniejsza nasłonecznienie.
Fasada budynku obejmuje 2200 płaskich i zakrzywionych paneli, które zawierają miliony chromowanych punktów, które zmniejszają przyrost energii słonecznej.
Obraz.
Iwan Baan Odległość jest potrzebna, by naprawdę docenić zespół i nie ma lepszego punktu widzenia niż na wodzie, pośród hałaśliwych statków towarowych poruszających się w górę iw dół rzeki Łaby, w zatłoczonym porcie miasta.
Szkło staje się teraz bardziej eteryczne – tak jak powinno – rozmywa się na wiecznie szare, północne niebo i tworzy turnereski pejzaż morski, tylko bardziej mroczny i mniej zalany słońcem, a statki kontenerowe zamieniają się w fregaty.
Baza z czerwonej cegły, która wcześniej była magazynem kakao, zawiera różne udogodnienia, w tym garaż i centrum edukacji muzycznej, podczas gdy górna objętość szkła obejmuje luksusowe apartamenty i hotel oraz
[przypisy: koszty budowy domu, przykładowy kosztorys budowy domu, wieczny student 3 cda ]

Powiązane tematy z artykułem: koszty budowy domu przykładowy kosztorys budowy domu wieczny student 3 cda