Skip to content

Nowoczesna architektura : Architektura niektórych z najstarszych na świecie stale zamieszkałych miast

2 lata ago

742 words

Co jest takiego wspaniałego w najstarszych ciągle zamieszkałych miastach na świecie.
Prawdopodobnie fakt, że ich społeczeństwa ewoluowały w jednej nieprzerwanej serii epok, z ciągle zmieniającymi się wartościami i stylami, które spowodowały między innymi powstanie architektonicznych wspomnień ich długiej historii.
Miasta te nie przypominają miejsc archeologicznych, które odwiedzamy, aby zobaczyć, jak ludzie żyli tysiące lat temu; są to dokładne miejsca, w których ludzie żyli tysiące lat temu, miejsca, w których ludzie żyją do dziś, a ich bogatą historię pochowano pod warstwami farby i betonu zamiast ziemi.
Z pradawnymi miastami znajdującymi się w regionach na całym świecie, różnorodność architektonicznych skarbów które można znaleźć w tych miastach jest ogromne.
Aby przybliżyć Ci ich różnorodność, oto wybór 18 najstarszych stale zamieszkałych miast z różnych regionów świata, od najmłodszych do najstarszych, z małym fragmentem ich różnych łamigłówek architektonicznych.
+ 20 Acoma Pueblo, New Mexico USA (zamieszkane od 1200 AD).
Użytkownik Wikipedii Marshall Henrie na licencji CC BY-SA 3.0 Położony na skraju płaskowyżu z piaskowca, na wysokości 112 metrów, Acoma Pueblo jest strategicznie i dobrze zakamuflowany, składający się z ponad 250 ceglanych domów.
Tradycyjne drewniane drabiny zdobią trzypiętrowe budynki, służące jako jedyny sposób wejścia na wyższe poziomy domów.
[1] Poznań, Polska (zamieszkałe od ok.
900 r.).
Użytkownik Flickr dziecienocy na licencji CC BY-SA 2.0 Szczególną cechą zabytkowych budynków Poznania jest ich nietypowa dekoracja malowana elewacją, istniejąca w szerokiej gamie wzorów i kolorów.
Bagan, Myanmar (zamieszkałe od 849 r.).
Flickr user worak na licencji CC BY 2.0 Znany ze swojej religijnej architektury, ponad 2200 birmańskich świątyń znajduje się dzisiaj w Bagan – ułamek ponad 10 000 budynków religijnych wybudowanych w mieście między XI a XIII wiekiem.
[2] Tiruvannamalai, Indie (zamieszkałe od ok.
800 r.).
Użytkownik Flickr adam_jones na licencji CC BY-SA 2.0 Historia i organizacja tego miasta koncentruje się wokół świątyni Annamalaiyar, która sięga początków Tiruvannamalai.
Położone przy świętych wzgórzach Annamalai, to miasto jest miejscem pielgrzymek dla milionów ludzi każdego roku, prawdopodobnie wyjaśniając ekspansję miasta poza mury Świątyni.
[3] Kioto, Japonia (zamieszkałe od 794 r.).
Użytkownik Flickr pedrosz na licencji CC BY-SA 2.0 Kioto jest jednym z najbogatszych miast w Japonii, jeśli chodzi o tradycyjną japońską architekturę.
Głębokie okapy rozciągające się z zakrzywionych dachów, które są charakterystyczne dla japońskiego projektu budowlanego, nadal istnieją w całym mieście, podobnie jak tradycyjne kamienne domy Machiya.
[4] Luang Prabang, Laos (zamieszkany od 694 r.).
Użytkownik Flickr jayarc na licencji CC BY 2.0 Wraz ze świątyniami 33 Wat i ocalałą kolonialną architekturą, Luang Prabang ma również resztki królestwa Lan Xang z XVI-XVIII wieku.
Niskie drewniane dachy siodłowe, które przypominają tajskie style budowlane, można znaleźć w mieście, którego historia sięga tego czasu.
Obecnie mieszkańcy często budują swoje domy na palach, z miejscem dla zwierząt pod domami.
[5] Hanoi, Wietnam (zamieszkany od 454 r.).
Flickr user joergreschke posiada licencję CC BY 2.0 Z powodu podatków budowlanych w Hanoi opartych na szerokości elewacji budynku, wiele domów w mieście jest bardzo cienkich i wysokich.
Stąd ich przydomek: domy z rurami.
Parter jest często wykorzystywany jako przestrzeń sklepowa dla mieszkańców budynku, a dziedzińce są dodawane w celu poprawy przepływu powietrza w ciasno upakowanych domach.
[6] Zanzibar, Tanzania (zamieszkana od 100-300 ne).
Użytkownik Flickr joshkehn na licencji CC BY 2.0 Dzięki historycznym wpływom architektury arabskiej, perskiej, indyjskiej i europejskiej, można znaleźć monolityczne arabskie rezydencje stojące obok domów z delikatnie rzeźbionymi drewnianymi balkonami pochodzącymi z Indii.
[7] Cholula, Meksyk (zamieszkałe od 200 r.
Pne).
Użytkownik Flickr tlacomiztli na licencji CC BY-SA 2.0 Nieznany dla wielu, Cholula jest domem dla największej piramidy na świecie, zbudowanej z cegieł adobe.
Jego styl architektoniczny jest ściśle związany z Teotihuacan, starożytnym miastem w Dolinie Meksyku.
[8] Madurai, Indie (zamieszkałe od 300 r.
Pne).
Użytkownik Wikimedia Nataraja posiada licencję CC BY-SA 1.0 Z powyższego można zobaczyć plan urbanistyczny Maduraj jako szereg kwadratowych ulic otaczających Świątynię Meenakshi Aman w centrum miasta.
Jego konstrukcja pochodzi z 16 wieku, kiedy król Maduari uporządkował miasto zgodnie z Shilpa Shastras, lub zasadami architektury. [9] Berat, Albania (zamieszkana od 314 pne).
Użytkownik Wikimedia Joonas Lytinen na licencji CC BY 2.0 Znany jako Miasto tysiąca okien , domy wzdłuż Osum R
[hasła pokrewne: żarówki halogenowe 230v, usługi geodezyjne kraków, praktiker godziny otwarcia ]

Powiązane tematy z artykułem: praktiker godziny otwarcia usługi geodezyjne kraków żarówki halogenowe 230v